Blog

22 Nisan 2009

Sarı Yengeç Örümceği / Thomisus Onustus

İlk bakışta yengeç örümceklerden çiçek örümceği-Misumena vatia ya benzese de, sarı yengeç örümceği Thomisus onustus, köşeli karın yapısı ile diğerlerinden ayrılır. Diğer örümceklerden farklı evrimleşen bu örümcek, tüm yaşamını yerleştiği çiçeğin üzerinde avının gelmesini bekleyerek geçirir. Yaygın bir örümcek türü olmasına karşın, bölgesel bitki yapısına bağımlı olması nedeniyle, şehirleşme ve kirlilik sonucu yaşam alanı gün geçtikçe daralmaktadır.

Tüm dünyaya yayılmış 3000’den fazla yengeç örümceği (Thomisidae) türü bulunmaktadır. Bu örümcekler yengeç benzeri bacak dağılımı ve öne doğru ilerlerken yan yan hareket etmeleri nedeniyle yengeç örümceği olarak adlandırılırlar. Tüm yengeç örümcekleri yaşamlarını bitki ile bütünleşik geçirirler.

Etobur olan yengeç örümcekleri çiçekli bitkilere gelen böceklerle beslenirler. Örümcek, uygun bir av, bitkiye gelinceye kadar çiçeğin üzerinde günler, hatta haftalarca hareketsiz bekler. Yakalamaya uygun evrimleşmiş ön ayaklarıyla avını yakalar ve kurbanı felç eden bir zehir salgılar. Dış sindirim yapan örümcekler, zehir dişlerinden salgılanan kimyasallarla avın iç organlarını sıvılaştırarak bir çorbaya dönüştürür.

Örümceklerin zehri birçok böceği etkisiz hale getirecek güçte olmasına rağmen, daha büyük yırtıcılara (kuşlar gibi) karşı etkisizdir. Örümceğin en önemli savunma stratejilerinden birinin de görünmezlik olduğunu biliyoruz. Örümcek üzerinde bulunduğu çiçeğin renklerine bürünerek görünmezlik kazanır ve yırtıcılar tarafından fark edilmekten kurtulur.

Özellikle Thomisus onustus ve Misumena vatia, diğer yengeç örümceklerin aksine, yer değiştirmek zorunda kaldıklarında, 3–4 gün içerisinde yeni çiçeğin rengini alırlar.Bu şekilde görünmezlik sağladıkları için hareket etmeden avlarının çiçeğe gelmesini bekleyen yengeç örümcekleri, zamanlarının büyük kısmını çiftleşerek geçirirler. Diğer örümcekler ise avlanmak ve çiftleşmek için yer değiştirmek zorundadırlar.

Yengeç örümceklerinin uyum sağlama mekanizmalarından biri hareket tarzıdır. Genellikle daha büyük ve güçlü olan iki ön ayak yanlarda bulunur. Diğer 6 ayak daha kısadır. Bu tür evrimleşmenin nedeni çiçeğin kıvrımları içinde veya üzerinde öne-yana hareket edebilmeyi sağlamaktır. Bu eklem yapısıyla yengeç örümcekleri avlarını kolaylıkla yakalayarak sabitlerler. Diğer örümcekler ise dişleriyle yakaladıkları avlarını sabitlemek için ipeksi bir ağ örerler. Yengeç örümcekler ördükleri ağı, diğer örümcekler gibi avı yakalamak için değil, acil durumlarda kaçış, ardından dönüş yolunu kolayca bulmak ve yumurtalarını korumak için kullanırlar.

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir