Blog

10 Haziran 2011

Seni Sinek Gibi Ezerim

Seni sinek gibi ezerim! Havada ıslık çıkararak savrulan gazete, bu gerçekliği doğruluyor. Organları parçalanmış böceğin, tam da okuduğunuz köşe yazısının üzerine yapışmasıysa, başka bir sorun teşkil ediyor. Baş belası olarak gördüğümüz bu canlılardan kurtulmanın bin bir yolunu keşfettik ama hala gazetemize yapıştığında nasıl bir çözüm bulacağımızı bilmiyoruz. Ezmek, parçalamak, onlarca kimyasal dışında onları elektrikli tellerle oluşturduğumuz tuzaklarda kızarttığımızı biliyor muydunuz? Ne kadar güçlü olursak olalım onlar hayatta kalmanın bir yolunu mutlaka buluyorlar.

Doğada nedensiz bulunan hiçbir şey yok, insandan başka, tabii bu bana göre. Nedensiz saldıran, öldüren, yok eden kirleten sadece insan. Yani siz, yani ben, yani biz; istiklal yolu yürüyüşüne katılanların fotoğraflarına bakıyorum. Plastik kaplarda sunulan yemekler, koca koca meydan ateşleri, kalabalık gurupların ayak izleri, kamyonlarla taşınan çantalar, gürültü patırtı; sözüm ona adı doğa şenliği. İnsanların neden orada olduklarını çok düşündüm. İlk aklıma gelen sunulan hizmetlerin bedelsiz oluşu, o hengâmeye başka türlü gitmez hiç kimse.

Sinek vızıltısı gürültüler yaratıyoruz. Tüketiyoruz, umarsız ve kaygısız. Vermeden almayı erdem sayıyoruz. Kara bulutlar gibi çöküyoruz. Ve bize gazete sallayacak hiç kimse yok.

Sinekler, horlanan ve kötü kabul ettiklerimiz, belki de bizden daha çok işe yarıyorsundur.

Yeşil yaprağın üzerine tünemiş sineğin fotoğrafını çekmeyi, öğle yemeğinde oturmaya tercih ediyorum. Başarısız fotoğraflar çekiyorum. Kızıyorum kendime, daha çok zaman harcamalıydım. Fotoğraflara yakından bakarken gördüğüm şey şaşkınlık yaratıyor bende; bir şeyler öğrenmem için bir fırsat yakalamışım meğerse. Yaşam döngüsünde, sinek dünyasının sineklerinin de sinek avcıları varmış, onlar diğer sinekleri avlarmış.

Doğa kendi dengesi için gereken her canlıya yaşama şansı tanıyor. Gereğinden fazla çoğalmasına izin vermeyerek hastalığa dönüşmesini engelliyor. Böylece her şey dengeli ve sağlıklı kalabiliyor. İnsan için bir çözüm var mı? Bilmiyorum.

zati erbaş

Gezi Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir