Blog

12 Mart 2008

Su Bitti

Yerel yönetimlerin duyuru tabelaları “Su Bitti” afişleriyle dolu. Uyarı tehlikeli bir gidişin son evresini anlatıyor.

Kenti yönetenler halkları için elbette çözüm önerileri üretiyor, diye düşünüyoruz. Su yoksa hayat yok: Bunu bilmek ve susuzluğu yaşamak zor olacak. Şehirde yolların bir kısmı ıslak, parkları sularken suları açık unutuyoruz; yerel yönetimler haklı, su bitiyor. Yeraltı suları bilinçsiz kullanılıyor, ruhsatsız binlerce kuyu var. Meclisin köşesinde kuyu açanlar kendileri için çözüm üretiyor. Merak ediyorum “ruhsatı var mıdır, acaba?”. Onlar da haklı, su bitti.

Akşam ellerimi yıkamak için suyu açtığımda televizyondan gelen bağrışmalar beni ürkütüyor; “sakın bol su kullanma, ellerini çabuk yıka, su bitti”. Bütün bunlar olup biterken, akşam bulaşığında kullanılan kimyasallar temiz bir hayat sürmemiz için gerekli diye düşünüyoruz. Peki ama bugün,  Ankara’da sadece akşam bulaşığında kaç ton su ve kaç ton kimyasal kullanılıyor? Üretilen atık suyun ne kadarını arıtıyoruz?

Sanırım bu soruya  yanıt vermek isteyecek yerel yönetici bulmak zor olacak. Temiz su bulmanın zor olacağı gelecek zamanlarda, doğadan aldıklarımızı doğaya temiz vermenin yollarını arasak iyi olacak.

zati erbaş

Genel, Gezi Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir