Blog

26 Nisan 2008

Su Perisi* / Gerris Remigis Nasıl Besleniyor.

Akarsu birikintisinin dibinde hızla hareket eden gölgeler dikkatimi çekiyor. Hızlı gölgeler, suyun hem akış, hem de ters yönünde hareketlerini sürdürüyor. Bu gölgeleri oluşturan böcekler, su perisi (su koşucusu) Gerris remigis adıyla biliniyor. Hareketlerin nedenini gözlemlediğimde, yaşam döngüleri ile ilgili farklı bilgilere ulaşıyorum.

Suyun taşıdığı böceklerle beslenen bu canlı, aslında bir avcı-toplayıcı. Su kaynağının yakınında oluşumuz, çevrede bulunan çekirge benzeri canlıların hareketlenmelerine ve bir kısmının suya düşmesine neden olmuş. Böcek, büyük bir olasılıkla ayaklarındaki mikro kıllar sayesinde suyun üzerindeki farklı titreşimleri algılayıp harekete geçiyor ve av başlıyor. Su üzerindeki küçük çekirgelerin neredeyse hiç şansı yok.

Aklıma bu böcekler olmasaydı ne olurdu, sorusu takılıyor? Suyun taşıdığı pek çok canlı veya ölü böcek,çözünerek temiz su kaynakların kirlenmesine neden olurdu. Göz ardı edilebilecek kadar küçük bu canlılar, su kaynaklarının korunmasına bizim düşündüğümüzden çok daha fazla yardımcı oluyor. Üstelik, bunu yaşam döngülerinin bir parçası olarak yapıp. gönüllü temizlik işçilerine dönüşüyor.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir