Blog

21 Aralık 2011

Tırtılın Ölümü

Çişkara geçidini aşan patika kıvrıla kıvrıla vadinin derinlerine iniyor. Bir sağ, bir sol, dön o yana dön bu yana, başka türlü de inmek mümkün değil. 2850 m. yükseklikle tepe noktasına ulaşan patikayı yayladan yaylaya göç eden insanların yük hayvanları oluşturmuş. Yük taşımak zor; Eskiden yol yapılırken yüklü katırlar kullanılır, izlediği yol güzergâh olarak seçilirmiş. Neden mi? Yük hayvanı en az eğimi ve en güvenli yolu seçermiş.

Gorgit yaylası sırtlarından doğan derenin kaynağında üç göl, süt türkuaz arası bir renk, süt gibi bir su. Sonbahar renkleri düşen yapraklar gibi iniyor toprağa, mevsim değişiyor.
Aman ha çok Ayı var dikkatli davranın diyen köylüleri mi duydular nedir, iz bile görmedik. Nerede bu hayvanlar? Ben nerede olduklarını biliyorum. İnsan yerleşimlerine yakın meyve bahçeleri, Ayılara kışı geçirmeleri için kolay besinleri sunuyor, onlar belki Ayılar ama aptal değiller. Yaylaya yakın meyve ağaçlarının kırık dalları ve meyve posası içeren öbek öbek dışkı topları düşüncelerimi doğruluyor. Onlar buralarda bir yerdeler.

Geceleri sıfırın altına düşen ısıya rağmen hayatta kalan birkaç kelebek, oradan oraya uçarak sonbahar güneşinin tadını çıkarıyor. Bitkilerin kalan son sulu yapraklarını yiyerek kendine ziyafet çeken tombullaşmış kelebek tırtılları kıvrılarak yer değiştiriyor. Amma da çok var, kuşlar için ziyafet zamanı, diye geçiyor aklımdan. Yeni yetme kuş yavruları büyük bir öğün gibi gözüken bu tırtılları avlamayı denese de kolay lokma olmadıklarını acı bir tecrübeyle öğreniyor. Tırtılları kaplayan mikroskobik kıllar bir ok gibi kuşun hassas organlarını tahriş ediyor.

Denge yoksa gelecek de yok. Güçlü savunmaları aşabilen başka canlılar da olmalı diye düşünürken, bir ölüm kalım mücadelesi gerçekleşiyor gözümün önünde. Avcı böceğin keskin çeneleri arasında çırpınan tırtıl kıvrılarak son şansını kullanıyor. Avcının avından vazgeçmeye hiç mi hiç niyeti yok. Çarpışma kısa sürüyor, av yaşam döngüsüne geri dönerken avcının ağzını şapırdatarak çektiği ziyafeti izliyorum.
zati erbaş
Gezi Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir