Blog

2 Nisan 2009

Tosbağa / Testudo Graeca

Kaplumbağanın yaşam döngüsü
Çam ağaçlarını dinliyorum. Hafif bir çıtırtıyla açılıyor kozalaklar. Yağlı ve besin yüklü tohumlar, kuşlara yem olmadan uçarak uzaklaşıyor üzerimden. Hafif bir rüzgâr var.

Dere yatağından gelen sesle irkiliyorum. Tepelerden yuvarlanan taşların sesine benziyor. Tok, tok, tok, tok, ses artarak yükseliyor. Sonra sessizlik. Tok, tok, tok, tok, yok orada bir şey var ve ben onu merak ediyorum. Kepekli ekmeğin içerisine koyduğum ton balığından kocaman bir lokma ısırıyorum. Amaan neyse ne, yemeğimin bitmesini bekleyebilir.

Ses çam ağaçlarının altındaki, iki tosbağadan geliyor. Biri, diğerine hiddetle vuruyor. Biri kovalıyor, diğeri kaçıyor. Bunun bir çiftleşme seremonisi olduğunu anladığımda, bana sadece bu ana tanıklık etmek kalıyor.

Dişi erkeğe, oldukça kayıtsız davranıyor. Erkek tosbağa, çiftleşme esnasında inilti-çığlık karışımı acı dolu bir ses çıkarıyor. Dişi uzaklaşmaya kalkınca erkek hızlı hareketlerle dişiye tos vurmaya devam ediyor. Tok, tok, tok, tok, gürültülü bir aşk hikâyesi olarak uzayıp gidiyor.

zati erbaş
2 Nisan 2009 Eymir-ANKARA

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir