Blog

11 Şubat 2008

Uğur Böceği / Coccinella Septempunctata

Gördüğümüzde hangimizi heyecanlandırmaz ki. Şans ve mutluluk getireceğine inandığımız bu böceği, incitmeden uçurmak için elimizden geleni yaparız. Sert ve benekli kırmızı kabuğun altından çıkardığı kanatları bizleri özlediğimiz sevinçlere taşır. Ona yüklediğimiz anlamla gerçek birbirinden farklıdır oysa.

Şans getirdiğine inandığımız bu böcek dileklerimizi yerine getiremese de farklı özellikleriyle bizlere yardımcı olur.

Doğa kendi dengesini oluşturarak tüm yaşamların sürekliliğini sağlar. Beslenme özellikleri, onların birer avcı olduğunu göstermektedir. Uğur böcekleri, bitkiler için zararlı olan yaprak bitleriyle beslenir. Baharın gelmesiyle çiçeklerimize ve sebzelerimize musallat olan yaprak bitleri büyük zararlara yol açar. Bu durumun önüne geçmek için çoğu zaman kimyasallar kullanılır. Bu durum, bir zararlıyla savaşırken kimyasallar ile üretilen başka bir soruna, “Çevresel kirliliğe” yol açar. Bir uğur böceğinin yaşamı boyunca 5000 bitki zararlısını yok ettiği bilinmektedir. Doğanın çözümü en temiz ve güvenilir olandır.

Kırmızı, sarı, turuncu renkleri ve üzerindeki benekler onlara birer güzellik katarken; “parlak renkler zehirli ve tehlikelidir” ilkesi onlar için birer savunma mekanizması oluşturur.

Rahatsız edildiklerinde ayaklarını vücudunun altına toplayarak hareketsiz kalır ve ölü taklidi yaparlar. Bu esnada salgıladıkları kötü bir koku ile düşmanlarını kendisinden uzaklaştırır.
Üreme döngüleri başkalaşım geçirerek gerçekleşir. Dişi yumurtalarını yapraklar üzerine bırakır. Yumurtadan çıkan larvalar, tıpkı yetişkinler gibi yaprak bitleriyle beslenerek büyürler. Yeterince büyüyen larvalar kendilerini bir dala ya da yaprağa sabitleyerek pupa şeklini alırlar. Başkalaşım geçirdikleri pupa evresindeki kabukları onları dış tehditlerden uzak tutar. Başkalaşım evresi bizleri ergin uğur böceği ile tanıştırır. Kışı uyuyarak geçiren bu canlılar yaşam döngüsündeki yerlerini alırlar.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir