Blog

9 Nisan 2009

Uğur Böceğinin Yaşam Döngüsü

Uğur böceği, Coccinella septempunctata

Böcekler dünyasında dolaşıyorum. Mevsimin güzelliği baş döndürüyor. Her yerden yaşam fışkırıyor. Birazdan tanıklık edeceğim şey oldukça acımasız gözüken yaşam döngüsünden bir kesit.

Uğur böceğini sever misiniz?  Kim sevmez ki?  Çoğu zaman yaşam döngüleri ve doğadaki yerleri hakkında hiçbir şey bilmesek de; dilek taşıyıcı olarak onlara yüklediğimiz anlam, bizi mutlu etmeye yetiyor da artıyor bile.  Doğanın uğur böceğine yüklediği anlam bizimkiyle asla örtüşmüyor. Uğur böceği öldürmeye programlanmış bir canlı ve yaşam döngüsüne başladığı andan itibaren etobur bir memelinin yaptığı gibi avlanmaya başlıyor. Besin zincirinin tepesinde yer alan bu canlı böcekler dünyasının yalnız kurtları. Avlarını, bitkilere zarar veren yaprak bitleri oluşturan bu canlı,  avcı ve av arasında sağlanan denge sayesinde bitkilerin gelişimine yardımcı oluyor.

Yaprakların üzeri uğur böceği larvaları ve pupa aşamasına gelmiş uğur böcekleriyle dolu. Larva aşamasındaki uğur böcekleri birer timsaha benziyor. Erişkinlerin aksine oldukça çirkin olan larvalar en az erişkinler kadar saldırgan ve yırtıcı. Onlar doğar doğmaz öldürmeye programlanmış gibiler. Ne şans, aynı yaprak üzerindeki bir uğur böceği sürüsünde değişime tanıklık ediyorum. Larva, pupa ve erişkinler bir arada. İki larva arasındaki kavga dikkatimi çekiyor. Bölge savaşlarındakine benzer davranış gösteren böcekler, oldukça aktifler. Kavga kısa sürüyor. Üstünlük sağlayan uğur böceği larvası diğerine acımasızca saldırıyor ve onu yemeye başlıyor. Yamyamlık uğur böcekleri arasında yaygın mıdır? Bilmiyorum. Ama kavganın sonucu uğur böceği dünyasında hiç bir şey israf edilmediğini gösteriyor. Uğur böceği larvalarının kavgası doğanın seçilmişlerinin nasıl hayatta kalmayı öğrendiklerini gösteriyor. Güçlü olan hayatta kalıyor.

zati erbaş

Diğer yazılar:
Uğur böceği/Coccinella septempunctata

Doğal denge: Uğurböceği Karınca ve Yaprak biti

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir