Blog

14 Mayıs 2008

Yeşil Kertenkele – Lacerta Viridis / Laurenti-1768

Fotoğrafta görülen kertenkelenin adı; Yeşil Kertenkele, bilimsel adıyla Lacerta viridis dir (Lat. viridis = yeşil). Total vücut boyu 20 cm ile 34 cm arasında olan bu güzel kertenkelenin; Rostral plak burun deliği ile temas halindedir (üst çenenin en önündeki en uç plak). Burun deliğinin arkasındaki plaklar (Postnasalia)2 adettir. Şakak (temporal) bölgesindeki plaklar, büyük ve sayıları azdır. Sırt (Dorsal) pullarının gövde etrafındaki sayıları, 40 ila 56 arasındadır. Karın plakları (Ventralia) boylamasına ve 6 sıralıdır. Uyluk üzerindeki delikler  (Femoral porlar) 14 ila 21 arasında değişir.

Gençlerde sırt rengi kahverengimsi 2 veya 4, açık renkli boyuna çizgi ve bu çizgilerin arasında koyu renkli lekeler bulunur. Yaş ilerledikçe, zemin rengi yeşile dönüşür ancak kuyruk ve bacakların üst kısmı kahverengi kalır. Ancak bazı erkekler tamamen yeşil de olabilir. Karını sarımsı ve lekesiz, başın altı ve yanları erkeklerde mavi, dişilerde bej renklidir.

Ormanlık alanlarda, açık arazilerde, tarla ve bahçe aralarındaki çalılık ve ağaçlık kısımlarda sudan uzak olmayan yerlerde yaşar. Temel besinlerini böcekler oluşturur. Dişileri 5 ila 21 arası yumurta bırakır.

Sudan uzak olmamak kaydıyla, 2000 metre rakıma kadar bulunabilir. Trakya, Kuzeybatı Anadolu ve Karadeniz kıyılarında Espiye civarına kadar bulunur.

Ülkemizde yaşayan alt tür: Laverta viridis meridionalis dir.

Okan Çetin

Reptiles of Turkey

Genel, Gezi Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir