Blog

14 Mayıs 2008

Yıldırım İzi

Bulutlar, güneş, mavi, kollarını sevgiyle açmış bir ağaç, hepside inanılamayacak kadar güzel. Görünenin arka yüzüne bakmak, doğayı okuma öğretisinin en önemli ayağını oluşturuyor. Bu çabayı göstermezseniz, farkına varmadan yanından geçip gideceğiniz, toprak, ağaçlar, böcekler ve ormanın tüm canlıları yavaşça yok olacak ve siz sadece seyirci olarak kalacaksınız. Doğayı okumayı öğrenmek, dünya için önemli; önemli çünkü bu sayede çevre koruma politikaları üretmede katkı verecek duruma gelebilirsiniz.

Ağacın büyüklüğü, güzelliği, vadinin görkemi, doğanın kendi içerisindeki kusursuzluğu, dengeyi ve gücü anlama yolunda etkileyici bilgiler sunuyor. Doğa, kendi içerisindeki gücün algılanmasına yönelik, çoğu zaman gözden kaçabilen, etkili izlerde bırakıyor. Hem de binlerce woltluk izler. Ağacın üzerindeki izler yaşam döngüsünün başka bir boyutunu gözler önüne seriyor. İnanılmaz bir gücün boşalması anlamına gelen yıldırımlar, doğanın gücünü anlamak açısından önemli ve etkileyici bir doğa gösterisi. Peki, nereye düşüyor ve nasıl bir iz bırakıyorlar.

Ağacın üzerindeki bu izler, bir yıldırımın toprağa ulaşırken izlediği yolu ve ağaç üzerinde bıraktığı izleri gösteriyor. Yıldırımlar her ne kadar ölümcül bile olsalarda, çoğu zaman, sadece görünür izler bırakarak yaşam döngüsüne katılıyor; ya da büyük yangınlarla çevreyi yeniden biçimlendiriyor. Bu döngü denge kuruluncaya kadar devam ediyor.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir