Blog

15 Eylül 2008

Yırtıcı Kuş ölümlerinde İnsan Etkisi

Boylu boyunca uzanmak toprağa ve bir daha kanat çırpamamak. Bunu hiç kimse istemez, istemedik de ömür boyu. Aklı başında olmak yerde tutsa da ayaklarımızı, aklımızın bir yerleri, kanat çırptı durdu, duracak ömür boyu maviliklerde.

Ormanın tabanında kanatları yarı açık yatan kartal yavrusu, bir daha uçamayacak. Ölüm nedeni pek çok şey olabilir, çevresel kirlilik, kimyasal kirlilik, açlık. Belki yuvadan atıldı. Pek çok yırtıcı gibi kartallarda iki yavru yapıyor. Avın az olduğu zamanlarda baskın yavru zayıf olanı yuvadan atarak, bütün yemeği sahipleniyor, iyi besleniyor ve yaşama şansını arttırıyor. Acımasız gibi görünen bu durum mevsimin kışa döneceği ve yemeğin az bulunacağı zamanların geldiği düşünülürse sağlıklı bir yavru ile neslin devamlılığını sağlamış oluyor. Zayıf iki yavru yerine sağlıklı ve güçlü bir yavru doğanın ürettiği çözüm yırtıcı kuşlar için.

Bunun yanı sıra en önemli ölüm nedeni, insan yerleşimcilerin ormanları yavaş yavaş talan ederek, tatil konutları yapması. Alt yapısız, üst yapısız kurulan bu konutlar pek çok evsel kimyasalı ve kirleticileri doğaya salıyor. Saldırgan bir tutumla pek çok canlının yaşam alanını daraltıyor.

Av sahaları azalan gökyüzünün bu sevimli canlıları çoğu zaman açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor ve yaşamlarını kaybediyor. Doğal yaşam, insanların aç gözlü ve saldırgan davranışları nedeniyle hızla yok oluyor. Yarın, çocuklarınıza, kendinizle özdeşleştirdiğiniz gökyüzünün krallarını, Kartalları gösterin. Onlar için, yaşam alanları için bir şeyler yapmazsanız, yakın bir gelecekte onları bir daha göremeyeceksiniz.

Yollar yapabilirsiniz, barajlar, hidroelektrik santralleri, denizleri doldurabilir, turistik tesisler için ağaç kesebilirsiniz, dünyayı ısıtabilir, nükleer santraller kurabilirsiniz. Siz bu dünyayı çocuklarınıza bırakacaksınız. Farkında mısınız?

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir