Blog

31 Aralık 2008

Yumuşak Karda İz Açma

Anadolu yaban koyunu belgeselini izliyorum. Kışın en zor zamanlarında yiyecek bulmaya çalışan koyunlar yer değiştirirken tek sıra halinde yürüyor. Kar yüksek, tipiden göz gözü görmüyor. Kurtlar ve yaban koyunları arasındaki yaşam döngüsü sürüyor. Tepelerde kar altındaki otlarla beslenmeye çalışan koyunlar henüz tehlikenin farkında değil. Kurtlar saldırı mesafesine gelinceye kadar tek sıra halinde yürüyor. Kar yüksek, tipiden göz gözü görmüyor.

Yaban koyunları ve Kurtlar hareket ederken yaşam döngüsü deneyimlerinden birini uyguluyor. Karda iz açma. Doğa da yürüyüş sporu kış etkinliklerinin temel disiplinlerinden biri olan karda iz açma, doğadan kopyalanan ve her yürüyüşçünün öğrenmesi gereken bir teknik.

Karda iz açma : Karda zordur yürümek. Anladım gelemeyecek. Şarkı sözleri bir gerçeği anlatıyor. Kar kaplı alanlarda kar yüksekliği nedeniyle yürümek zordur. Her adım, kar yüksekliğine bağlı olarak belli bir efor sarfedilmesini gerektirir. Uzun mesafelerin kat edilmesinin düşünüldüğü parkurlarda; mesafeyi kat ederken harcanacak enerjiyi gurup üyeleri arasında paylaştırmak iz açmanın temel amacıdır. Çığ tehlikesinin olmadığı eğimlerde uygulanan bir tekniktir. Ekip; iz açan, yürüyüş hızını belirleyen ve ekip üyelerinden oluşur.

İz açan: Hızını kendine göre belirler.
Yürüyüş hızını belirleyen: Ekibin hızını belirler. Bu sayede fazladan harcanacak güç kayıplarının önüne geçer. İz açanın arkasındaki olarak tanımlanır.
İz açanın adım boyu: Yürüyüş ekibi ortalama adım boyu kadardır. Uzun adımlar atmak iz açılmasını zorlaştırmaktadır.
İz açanın adım aralığı: Birbirine paralel atılan adımların aralığı 15-20 cm. dir. Bunun nedeni Krampon kullanıldığı durumlarda, krampon dişlerinin paçalara takılarak düşmeye neden olmasını engellemektir.
İz açanın basma şiddeti: Her adım, kar yüksekliğini en aza indirerek, iz oluşturmak için atılır. İz açarken vücut ağırlığının oluşturduğu basının dışında bir miktar daha güç uygulanır. Oluşturulan iz diğer adımı taşıyacak hale getirilir.
Uygulama : Kar kaplı alanlarda iz açan, yukarıda belirtilen kriterlere göre yürüyüşe başlar. Yürüyüş hızını belirleyenden başlamak üzere, her ekip üyesi, açılan izin topuk boyu kadar gerisine basar. Topuk boyu kadar geriye basılarak oluşturulan iz, ekip üyelerinin katkısıyla bir patikaya dönüşür. Yorulan iz açıcısı dağ tarafını kullanarak bir adım yükselir ve ekibin en sonuna dahil olur. Her değişim tempo belirleyenin de değişmesi anlamını taşır. İz açarken fazla güç harcayarak tükenmeye yol açmamak önemlidir . Değişim zamanının göstergesi terleme düzeyidir. Nemin iletkenliği 25 kar arttırdığını bilmek bu değişimi zorunlu kılar. Her ekip üyesi gücü oranında iz açarak ekip bütünlüğünü korumuş olur. Hedefe ulaşıldığı ya da ulaşılamadığı durumlarda oluşturulan iz dönüş güvenliğini sağlamakta ve olası bir kaza sonucu yapılacak kurtarmalarda da önemli bir yer tutar.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir