Blog

24 Mart 2009

Yürüyüş Sporu Yapanlara Öneriler

Yürüyoruz, yürüyoruz, yürüyoruz
Güneş arada bir yüzünü gösterdiğinde kemikleri ısınıyor adamın. 24.03.2009 Yer Dikmen vadisi. Hava parçalı bulutlu, sıcaklık +6 derece. Vadi korumalarının sonuna kadar açtıkları telsizlerin sesleri ortalığı inletiyor. Bellerinde uzun tahta coplar var. Yalnız kalmak mümkün değil. Saksağanlardan bile çoklar. Adama bir çullansalar duman ederler. Sen gazeteci misin? Diye soruyor. Cevap vermiyorum. Etrafımda dolanıyor. Sonra uzaklaşıyor.

Vadide yürüyüş sporu yapanların % 20 si erkek % 80 i kadın. Erkeklerin yaş gurubu 60 ve üzeri, genç yok. Kadınların % 90 ı 60 yaş ve üzeri, 30 yaş %10 civarında.

Yürüyüş yapanların zorlandıkları her hallerinden belli oluyor. Eğitim seviyesi yüksek olanlar, nispeten daha rahat. Bunun nedeni, giyim tarzlarındaki rahatlıktan kaynaklanıyor. Bu sayede vücut sıcaklıklarını daha kolay dengeleyebiliyorlar. Bu durumun bilinçli bir tercih olduğunu zannetmiyorum.

Soğuktan korkanlar ve geleneksel kıyafet tercih edenler, sıkı sıkı giyinmişler. Yürüyüşe uygun olmayan giyim tarzları, vücut sıcaklıklarının yükselmesine ve performans kaybına neden oluyor. Bu durum, sıvı kaybını da beraberinde getiriyor. Bu herkes için tehlikeli bir durum. Oysa onlar hallerinden oldukça memnun.

Peki neden? Bu sorunun cevabı gayet kolay, yürüyüş bedenimize iyi gelmese de akıl sağlığımıza iyi geliyor. Kentin görsel ve işitsel kirliliğinden uzakta geçirilen birkaç saat kime iyi gelmez ki?

Sağlık kazanımı için yürüyüş yapanların dikkat etmesi gerekenler.
1. Vücut sıcaklığınızın % 55 i başınızdan soğurulmaktadır. İnce giyinin.
2. Aç karına yürüyüş yapmayınız.
3. Vücudunuzun % 65 i su dur. Eksik su dolaşım sisteminizde aksamalara neden olur.
4. Sabit hız ve tempo verimlilik sağlar.
5. Dinlenme süreniz uzun olmamalıdır. Soğuma verimsiz bir yürüyüş demektir.
6. Yürüyüş yollarının kenarında bulunan jimnastik aletleri gelişi güzel kullanılmamalıdır. Kaslarınıza zarar verebilirsiniz.
7. Sakız çiğnenmemelidir. Nefes alma ritminizi bozar.
8. Ortalama kilonun üzerinde olanlar eklemlerine binen yükü yürüyüş sopası kullanarak azaltmalıdır.
9. Yürüyüş ayakkabıları sert zemin özelliklerini karşılayacak özelliklere sahip olmalıdır.
10. En önemlisi ise içebildiğiniz kadar su içmenizdir. 1 Gram yağ yakabilmek 3 gram suyla mümkündür. Kısaca su hayattır.

zati erbaş

Gezi Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir